Sposoby regulacji temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych.
1. Regulacja wstępna – jest w zasadzie zbędna, gdy instalacja jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Wówczas powierzchnie ogrzewalne grzejników odpowiadają rzeczywistym potrzebą cieplnym ogrzewanych pomieszczeń, a średnice przewodów zapewniają dopływ niezbędnego strumienia masy czynnika grzejnego. W przypadku wadliwego działania instalacji stosuje się korektę liczby zainstalowanych ogniw w grzejnikach lub przez ocieplenia i uszczelnienia przegród oraz otworów budowlanych. Regulacja przepływu czynnika grzejnego dokonywana jest za pomocą elementów dławiących (kryz) oraz zaworów regulacyjnych, termostatycznych.
2. Regulacja eksploatacyjna – jej zadaniem jest dostarczenie w każdej chwili do ogrzewanych pomieszczeń niezbędnej mocy cieplnej zapewniającej utrzymanie wymaganych warunków cieplnych.
a) regulacja jakościowa – regulacja temperatury odbywa się poprzez zmianę temperatury czynnika grzejnego przy stałym strumieniu jego masy.
b) regulacja ilościowa – polega na zmianie strumienia masy czynnika grzejnego dostarczanego do ogrzewanego pomieszczenia przy utrzymywaniu stałej temperatury wody zasilającej.
c)regulacja ilościowo-jakościowa – polega na równoczesnej zmianie zarówno temperatury jak i strumienia masy czynnika grzejnego dostarczanego do ogrzewanego pomieszczenia.
d) regulacja mieszana(kombinowana) – polega na równoczesnym stosowaniu regulacji ciągłej i przerywanej.