Wytyczne realizacji instalacji wentylacji

 

Instalacja wentylacji.

 

W budynku jednorodzinnym zaprojektowano wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewna (pomieszczenia szatni oraz sanitariatów) oraz wentylację mechaniczną wywiewną. Powyższe nie dotyczy pozostałych pomieszczeń gdzie zaprojektowano wentylację nawiewno – wywiewną grawitacyjną. Ilości powietrza i ciepła wentylacyjnego oraz sposób wentylacji poszczególnych pomieszczeń podano w dalszej części opisu technicznego.

Instalację wentylacji zaprojektowano stosując następujące elementy i urządzenia:

  • kanały i kształtki wentylacyjne z blachy stalowej ocynkowanej wg PN-EN 1506 (dawniej BN-88/8865-04);
  • centrala wentylacyjna
  • kratki wentylacyjne typu Kraków;
  • zawory wywiewne – produkcji Kraków;
  • nawietrzaki – produkcji Kraków;
  • aparaty grzewczo – wentylacyjne
  • aparaty grzewczo – wentylacyjne
  • wentylatory dachowe
  • wywietrzaki dachowe
  • wentylatory łazienkowe

Aparaty grzewczo – wentylacyjne przystosowane są do chłodzenia powierza, pod warunkiem zaprojektowania i wykonania instalacji wody chłodzącej wraz ze źródłem wody chłodzącej o temperaturze 7/12oC. Kanały wentylacyjne mocować na typowych wspornikach i podwieszeniach.

Instalację zasilania urządzeń grzewczo- wentylacyjnych należy wykonać w całości z rur stalowych czarnych wg EN 10216-1:2004 zabezpieczonych antykorozyjnie łączonych przez spawanie. Instalację poprowadzić w układzie samokompensacji. Połączenia przewodów z armaturą za pomocą połączeń kołnierzowych PN16.

W najwyższych punktach instalacji należy zamontować odpowietrzniki automatyczne z zaworami odcinającymi DN15. Zabrania się wykonania instalacji lub jej elementów ze stali zwykłej węglowej ocynkowanej. Całość wykonać zgodnie z „Warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano – montażowych” tom II.

Aparaty grzewczo – wentylacyjne.

 

Powietrze do wentylacji dostarczane będzie poprzez aparaty grzewczo- wentylacyjne z komorami czerpnymi (komorami mieszania) zamontowanymi w ścianach zewnętrznych. Przewidziano dwie lokalizacje takich zespołów składających się z czerpni ściennych, komór mieszania z filtrami, kanałów czerpnych oraz aparatów grzewczo wentylacyjnych z wentylatorami. Zaprojektowano dwa aparaty grzewczo- wentylacyjne. Komory mieszania stanowią cześć układu zabezpieczenia przed zamarzaniem nagrzewnicy aparatu. Aparaty pracują w 100% na powietrzu świeżym. Aparat grzewczo- wentylacyjne tego typu należy zamówić z automatyką zaworem oraz termostatem.

W skład układu sterowania do komory mieszania wchodzić będzie:

- siłownik komory mieszania ze sprężyną o działaniu ON/OFF;

- termostat przeciwzamrożeniowy z kapilarą;

- szafka zasilająco sterująca.

Dodatkowo na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przewidziano instalacje dwóch aparatów grzewczo- wentylacyjnych pracujących w 100% na recyrkulacji. Aparat grzewczo- wentylacyjne tego typu należy zamówić wraz z zaworem termostatem oraz transformatorowym regulatorem.

Ze względu na zastosowanie przed aparatami indywidualnych automatycznych ograniczników przepływu zrezygnowano z regulacji ciśnienia i różnicy ciśnień w węźle przyłączeniowym.

Ze względu na to, że brak dokładnych danych na temat ciśnienia dyspozycyjnego w miejscu włączenia nastawy zaworów równoważących należy ustalić.

Wywiew realizowany będzie poprzez trzy wywietrzaki dachowe na podstawach.

Do regulacji przepływu wody w instalacji i automatycznej regulacji temperatury wody dopływającej do nagrzewnic aparatów pracujących na powietrzu zewnętrznym zastosowano wielofunkcyjne automatyczne ograniczniki przepływu z końcówkami pomiarowymi.

Temperatura nawiewanego powietrza regulowana będzie ilościowo poprzez układ regulacyjny z zaworem dwudrogowym, z siłownikiem, z możliwością płynnej regulacji strumienia czynnika grzewczego na dopływie wody do nagrzewnicy. Dzięki swojej konstrukcji funkcję tę będą pełnić zawory.

W celu uzyskania dokładnych pomiarów na zaworach równoważących zaleca się zachowanie minimalnej odległości prostego odcinka od zaworu równej 5D przed i 2D za zaworem.

Do regulacji przepływu wody dopływającej do nagrzewnicy aparatu pracującego na powietrzu obiegowym zastosowano ręczny zawór regulacyjny z nastawą wstępną.

Aparaty pracujące na powietrzu obiegowym będą załączane (wentylator i przepływ czynnika przez nagrzewnicę) tylko w celu dogrzania – od sygnału z termostatu pomieszczeniowego. Przy urządzeniu zamontować należy zawór dwudrogowy, dwupołożeniowy z siłownikiem, regulator prędkości obrotowej i termostat.

Centrala posiada w zestawie automatykę. Zestaw należy wyposażyć dodatkowo w regulator obrotów silnika. Typ centrali przewiduje dostęp do niej od strony prawej w celu wykonywania przeglądów i konserwacji urządzenia. Należy zapewnić możliwość dostępu do centrali- otwierana klapa w stropie podwieszanym.

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź